Czy istnieją podstawy prawne do rozpatrzenia wniosku o umorzenie nienależnie pobranego zasiłku pielęgnacyjnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 19 sierpnia 2019 r.

PYTANIE

Pani przyznano z tut. Urzędu zasiłek pielęgnacyjny na stałe. W trakcie pobierania tego świadczenia klientka otrzymała dodatek pielęgnacyjny z ZUS-u, w związku z czym uchylono decyzję przyznającą zasiłek pielęgnacyjny i wystąpiono do ZUS-u z prośbą o zwrot kwoty nienależnie pobranych świadczeń w formie potrąceń dokonywanych z bieżąco przyznanych świadczeń rentowych. Aktualnie klientka wystąpiła do tut. Urzędu z prośbą o umorzenie nienależnie pobranego zasiłku pielęgnacyjnego.

Zgodnie z art. 30 ust. 9 ustawy o świadczeniach rodzinnych: "Organ właściwy, który wydał decyzję w sprawie nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych, może umorzyć kwotę nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych łącznie z odsetkami w całości lub w części, odroczyć termin płatności albo rozłożyć na raty, jeżeli zachodzą szczególnie uzasadnione okoliczności dotyczące sytuacji rodziny." Po zmianie ustawy niejako zasiłki pielęgnacyjne z tego katalogu zostały wyłączone, ponieważ organ nie wydaje już decyzji o zwrocie, lecz wysyła tylko pismo do ZUS-u o konieczności dokonywania potrąceń. ZUS nie może umorzyć zadłużenia, ponieważ to nie u niego powstało zadłużenie.

Czy istnieją podstawy prawne do rozpatrywania przez tut. Urząd wniosku klientki o umorzenie nienależnie pobranego zasiłku pielęgnacyjnego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX