Czy istnieją i jakie są terminy na podjęcie poszczególnych czynności organu w trakcie postępowania egzekucyjnego w administracji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 24 marca 2024 r.
Autor odpowiedzi: Prochera Witold
Odpowiedzi udzielono: 26 stycznia 2023 r.

PYTANIE

W zakresie terminów czynności w trakcie realizacji postępowania egzekucyjnego w administracji, czy istnieją i jakie są terminy na podjęcie poszczególnych czynności organu w trakcie ww. postępowania już po złożeniu wniosku przez uprawnionego:

1. Po doręczeniu wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego w administracji do organu egzekucyjnego (który jednocześnie jest wierzycielem) - jak długo trwają czynności wstępne organu dotyczące wszczęcia postępowania egzekucyjnego (badania legitymacji, właściwości, kompletności wniosku) - czy organ ma jakiś termin, aby po zbadaniu zasadności wniosku przystąpić do pierwszego kroku tj. wysłanie upomnienia jako wierzyciel do osoby zobowiązanej?

2. Po wysłaniu upomnienia, w którym organ nakreśla termin 7 dni od dnia doręczenia na wykonanie obowiązku, organ po otrzymaniu potwierdzenia doręczenia upomnienia (tzw. żółtej zwrotki) musi odczekać jeszcze stosowne 7 dni dnia uznanego za termin doręczenia, aby móc przejść do realizacji dalszych czynności tj. wszczęcia postępowania? Czy organ ma tutaj jakiś termin na dokonanie kolejnej czynności tj. wydanie wszczęcie postępowania? W razie opieszałości organu czy wnioskodawca może jakoś ponaglić organ w celu realizacji dalszych czynności? Czy organ wraz z zawiadomieniem o wszczęciu postępowania egzekucyjnego w administracji może w tej samej korespondencji doręczyć właścicielowi tytuł wykonawczy oraz postanowienie o zastosowaniu środka egzekucyjnego?

3. Po wysłaniu zawiadomienia o wszczęciu postępowania egzekucyjnego w administracji wraz tytułem wykonawczym - czy do podjęcia następnego kroku niezbędne uzyskanie przez organ potwierdzenia doręczenia (ZPO) ww. zawiadomień - czy organ po uzyskaniu ww. potwierdzenia powinien podjąć dalsze czynności bez zbędnej zwłoki - czy istnieje termin, w którym organ powinien podjąć dalsze czynności tj. zastosowanie środka egzekucyjnego?

4. Czy jeśli po zawiadomieniu o wszczęciu wpłynął do organu zarzuty, to organ po ich oddaleniu może przystąpić do wydania postanowienia o zastosowaniu środka egzekucyjnego, pomimo że strona wniosła zażalenia na postanowienie o oddaleniu zarzutów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX