Nowość Czy inwestycja mieszkaniowa wraz z infrastrukturą towarzyszącą może uzyskać decyzję środowiskową pomimo niezgodności z planem miejscowym oraz ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Florkiewicz Ewa
Odpowiedzi udzielono: 26 kwietnia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy inwestycja mieszkaniowa wraz z infrastrukturą towarzyszącą może uzyskać decyzję środowiskową pomimo niezgodności z planem miejscowym (tereny produkcyjne) oraz niezgodności ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego?

Aktualnie prowadzimy postępowanie w celu wydania DŚ dla inwestycji mieszkaniowej (zabudowa wielorodzinna+usługi). Wnioskując o jej wydanie pod koniec 2022 r. opieraliśmy się na art. 5 ust. 3 ustawy z 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (Dz.U. 2021 poz. 1538) - Inwestycję mieszkaniową lub inwestycję towarzyszącą realizuje się niezależnie od istnienia lub ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, pod warunkiem, że nie jest sprzeczna ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz uchwałą o utworzeniu parku kulturowego. Warunek ten był spełniony z uwagi na wyłączenie ze zgodnością ze studium terenów, które wcześniej były wykorzystywane jako produkcyjne. Obecnie nie możemy opierać się na ustawie Lex deweloper, gdyż zapis odnośnie terenów produkcyjnych został uchylony.

Czy w takiej sytuacji możemy opierać się na art. 59a ust. 4 pkt 13 ustawy z 3.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko - dalej u.o.o.ś.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX