Czy inwestor może uzyskać pozwolenia wodnoprawne na odprowadzenie wód ze wszystkich działek bez przedkładania decyzji środowiskowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Schwarz Hubert
Odpowiedzi udzielono: 11 kwietnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor planuje budowę infrastruktury (w tym kanalizacje deszczową) pod strefę inwestycyjną. W ciągu 2-3 lat na strefie inwestycyjnej ma powstać ok. 20 hal wielkopowierzchniowych. Na chwilę obecną inwestor planuje jedynie budowę kanalizacji deszczowej, z której wylot będzie zlokalizowany w rowie melioracyjnym. W związku z tym powinien uzyskać pozwolenie wodnoprawne na wylot oraz na usługę wodną. Ponieważ inwestor chciałby dokumentacje przygotować przyszłościowo, występuję o pozwolenie wodnoprawne na ilość wód opadowych wyliczonych na podstawie założenia maksymalnej powierzchni zabudowy wynikającą z MPZP (już dla wszystkich działek). Na chwilę obecną inwestor nie wie, jaki rodzaj działalności gospodarczej będzie prowadzony na poszczególnych działkach oraz czy będą one wymagały decyzji środowiskowej. Poszczególne hale będą budowane przez poszczególnych właścicieli działek niezwiązanych z Inwestorem.

Czy inwestor w tej sytuacji może uzyskać pozwolenia wodnoprawne na odprowadzenie wód ze wszystkich działek bez przedkładania decyzji środowiskowej?

Z oczywistych względów nie posiada on takich decyzji ani wiedzy, że którakolwiek z hal będzie jej wymagała. Jeśli tak, jedynym wyjściem z sytuacji będzie każdorazowo przy budowie nowej hali uzyskiwanie nowej decyzji wodnoprawnej na usługi wodne z aktualnymi ilościami wód i decyzją środowiskową uzyskaną przez danego przedsiębiorcę. W tym przypadku w ciągu musiałoby to mieć miejsce około 10 razy w roku.

A co w sytuacji, gdy taka strefa składałaby się ze 100 działek, a nie 20, jak w tym przypadku?

Czy miasto będące właścicielem kanalizacji deszczowej musiałoby występować o nową decyzję wodnoprawną za każdym razem, gdy jakiś inwestor przeprowadzi nową inwestycję?

Wydaję się to być niemożliwe do wykonania. Pomijając fakt, czy każdy podmiot udzieliłby takich informacji.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX