Czy inwestor może ułożyć drogę dojazdową bez żadnych dodatkowych procedur, opierając się na zapisach umowy dzierżawnej i uzgodnieniach technicznych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Pacholak Mariola
Odpowiedzi udzielono: 4 grudnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor planuje budowę kompleksu budynków wielorodzinnych na działce, do której obecnie nie ma dogodnego dojazdu. Zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, dojazd do planowanego osiedla zapewnić mają trzy nowe ulice. Ulice te są objęte odrębnym postępowaniem i zostaną wybudowane przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie nowych budynków. Inwestor zamierza zapewnić dojazd do placu budowy nowego osiedla poprzez wykonanie tymczasowej drogi dojazdowej z płyt żelbetowych. Droga ta ma przebiegać przez nieużytki, stanowiące własność miasta. Inwestor zawarł z urzędem miasta umowę dzierżawną, która definiuje tymczasowe przeznaczenie dzierżawionej nieruchomości na potrzeby wykonania "połączenia komunikacyjnego". Tymczasowa droga znajdzie się na terenie objętym obowiązującym mpzp, ale jej przebieg nie pokrywa się z korytarzami komunikacyjnymi, wyznaczonymi w tym planie. W okresie, w którym ma funkcjonować droga tymczasowa:, - nie planuje się wykonania żadnego obiektu, który kolidowałby z jej przebiegiem - nie będzie realizowana żadna inna inwestycja, przewidywana miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Inwestor posiada uzgodnienia techniczne ze służbami, sprawującymi pieczę nad przedmiotowym terenem. Droga dojazdowa nie będzie bezpośrednio dowiązana do drogi publicznej. Dojazd będzie odbywał się poprzez działkę, która ma już takie połączenie.

1. Czy inwestor może ułożyć drogę dojazdową bez żadnych dodatkowych procedur, opierając się na zapisach umowy dzierżawnej i uzgodnieniach technicznych?

2. Czy konieczne ( i możliwe) jest dokonanie zgłoszenia wg art. 29 ust. 1 pkt 7 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2020 r. poz. 1333) - dalej pr. bud.?

3. Tymczasowa droga musi być użytkowana dłużej niż 180 dni. Czy w przypadku przyjęcia zgłoszenia możliwe jest późniejsze uzyskanie pozwolenia na budowę obiektu tymczasowego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX