Czy inwestor ma prawo żądać odszkodowania, jeśli dojdzie do ograniczenia jego uprawnień oraz obniżenia wartości gruntu, wskutek uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 marca 2019 r.
Autor odpowiedzi: Kamińska Anna
Odpowiedzi udzielono: 18 grudnia 2015 r.

PYTANIE

Rolnik kupił grunt rolny - kilka wielohektarowych działek uprawnych. Na terenie tych działek uzyskał pozwolenie na budowę wielkoskalowej fermy hodowlanej. Jednak zarówno decyzja o pozwoleniu na budowę jak i wszystkie poprzedzające ją decyzje wydane przez urząd gminy (decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach oraz decyzja o warunkach zabudowy) zostały unieważnione, ponieważ okazały się być rażąco naruszające prawo. Rolnik - inwestor w trakcie posiadania w obrocie prawnym decyzji o pozwoleniu na budowę zdążył wybudować część obiektu, budowa trwała nawet w trakcie wstrzymania wykonania decyzji o pozwoleniu na budowę. Po unieważnieniu wszystkich decyzji nadzór budowlany wydał w dniu 19 grudnia 2014 r. nakaz rozbiórki tego co zostało wybudowane. W uzasadnieniu decyzji nadzór powołał się m.in. na wnioski z rozprawy administracyjnej z udziałem inwestora. Inwestor przyznał, że nie zamierza kontynuować budowy, ani nie będzie się starał o pozwolenie na dokończenie inwestycji. Inwestor rozebrał obiekt. Pod koniec roku 2014 na skutek wielotysięcznych wniosków mieszkańców została podjęta uchwała o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu na tym terenie, ideą przewodnią planu miał być zakaz hodowli. W marcu tego roku, w trakcie trwania procedury planistycznej, została wydana "opinia prawna w sprawie odszkodowania od właściciela działek za uchwalenie MPZP z zakazem hodowli". W opinii poruszono, że w skutek uchwalenia MPZP dojdzie do ograniczenia uprawnień właściciela a także do obniżenia wartości gruntu i że w związku z tym Inwestor będzie miał prawo dochodzić odszkodowania. Należy podkreślić, że przecież korzystanie z nieruchomości (a nawet bardziej budowa obiektu, który dopiero miał zmienić w przyszłości sposób korzystania z nieruchomości) było niezgodne z prawem.

Czy wobec powyższego inwestor faktycznie ma prawo do żądania odszkodowania w trybie zapisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym?

Czy takie odszkodowanie mu się należy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX