Czy instalacje powinny zostać potraktowane przez organ jako dwie odrębne, a tym samym wnioskodawca powinien wnieść dwie opłaty skarbowe?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 27 stycznia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Starosta dostał wniosek o przyjęcie zgłoszenia niewymagającego pozwolenia na emisję pyłów lub gazów do powietrza z instalacji do produkcji opraw oświetleniowych i płytek obwodów drukowanych.

Czy instalacje powinny zostać potraktowane przez organ jako dwie odrębne, a tym samym wnioskodawca powinien wnieść dwie opłaty skarbowe?

Wnioskodawca potraktował zgłoszenie jako instalację energetyczną - moc nominalna źródeł emisji opalanych gazem ziemnym 0,279 MW, a w instalacji są wykorzystywane urządzenia technologiczne m.in. 2 stanowiska spawalnicze, wanny procesowe, piece do utwardzania, urządzenia do pokrywania powierzchni płytek i nakładania cyny. Zestawienie zużywanych materiałów i surowców (średnioroczne) jest duże, np. kwas siarkowy 2,2 Mg, kwas solny 21,84 Mg, blachy aluminiowe 16,30 MG, polistyren 0,4 Mg itd. - pozycji jest ponad 30. Czas pracy np. piec do podsuszania to 4032 h/rok, piece lutownicze 4032 h/rok, piec do cynowania 4032 h/rok. Emisja pyłów i gazów nie przekracza 10% dopuszczalnych poziomów.

Jak organ powinien się odnieść do takiego zgłoszenia?

Jednocześnie organ dostał drugi wniosek z tej samej firmy na wydanie pozwolenia na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji do nanoszenia powłok malarskich (kabina lakiernicza).

Czy organ może w tym pozwoleniu zawrzeć również w/w instalacje do produkcji opraw oświetleniowych i płytek obwodów drukowanych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX