Czy instalację fotowoltaiczną można uznać za infrastrukturę związaną z prowadzoną przez inwestora kopalnią?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Dziamski Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 3 września 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor planuje budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy do 1 MW oraz magazynu energii w celu zasilania znajdującej się obok kopalni. Instalacja znajdować ma się na terenie, który w planie miejscowym przewidziany jest pod zaplecze techniczne, technologiczne i infrastrukturalne kopalni. Przeznaczenie dopuszczalne nie przewiduje instalacji fotowoltaicznych, choć postanowienia ogólne planu dopuszczają lokalizację przedsięwzięć mogących zawsze znacząco i potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko m.in. w zakresie urządzeń i obiektów infrastruktury technicznej.

Czy taką instalację fotowoltaiczną można uznać za infrastrukturę związaną z prowadzoną przez inwestora kopalnią, a więc zgodną z planem miejscowym, czy plan miejscowy powinien wprost wskazywać możliwość budowy fotowoltaiki na tym terenie (nadmieniam, że instalacja w większości znajdować ma się na gruntach rolnych RIV)?

Czy zastosowanie ma tu art. 10 ust. 2a ustawy z 27.03.2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – dalej u.p.z.p., a więc tereny przewidziane pod fotowoltaikę o mocy powyżej 500kV na gruntach innych niż użytki rolne klas V, VI, VIz i nieużytki powinny być przewidziane w studium, a co za tym idzie - w planie miejscowym?

Odnosząc się jeszcze do wspomnianego art. 10 ust. 2a u.p.z.p. - czy jeżeli w ewidencji gruntów nie byłby to teren rolniczy, a np. teren przemysłowy, zmieniałoby to w jakikolwiek sposób możliwość sytuowania fotowoltaiki?

Skoro ustawa przewiduje fotowoltaikę do 1MW na gruntach rolnych, to na terenach przemysłowych powinno to być tym bardziej ułatwione.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX