Czy instalacja służąca do produkowania z osadów ściekowych granulatu jako produktu nawozowego podlega pod wymóg uzyskania pozwolenia zintegrowanego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 26 listopada 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor przewiduje odbierać ustabilizowane osady ściekowe z oczyszczalni ścieków i produkować z nich granulat jako produkt nawozowy. Przetwarzanie odpadu polegać będzie na mieszaniu osadów z wapnem za pomocą mieszalnika i ich dojrzew. Moc przerobowa instalacji wyniesie 100 000 Mg/rok. Przetwarzanie odpadów prowadzone będzie poza terenem oczyszczalni ścieków, zatem nie można tu mówić, że jest to ciąg technologiczny.

Czy instalacja ta podlega pod wymóg uzyskania pozwolenia zintegrowanego np. w oparciu o punkt 5.3 lit. a lub b załącznika do rozporządzenia Ministra Środowiska z 27 sierpnia 2014 r. w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości (Dz.U. z 2014 r. poz. 1169)?

Przy czym w lit. b nie wymienia się fizyczno-chemicznego przetwarzania odpadów. Jest to istotne ze względu na ustalenie, czy instalacja ta wymaga stosowania konkluzji BAT WT. Moim zdaniem BAT 40 i 41 i powiązany BAT 14. W BAT 41 wskazano BAT-AEL dla pyłu, ale kluczowa wydaje się tu emisja amoniaku, zatem skłaniamy się do zastosowania płuczki i filtra biologicznego.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX