Czy instalacja do konfekcjonowania produktów sypkich musi mieć pozwolenie na emisję, ponieważ jest źródłem emisji pyłu PM 10 i PM 2,5?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 4 kwietnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Instalacja do konfekcjonowania produktów sypkich (paczkowanie żywności) jest wyposażona w odciąg pyłu (instalacja emituje pył PM10 i PM2,5). Instalacja nie podlega pod standardy emisje. Instalacja nie jest literalnie wymieniona w rozporządzeniu jako zwolniona z obowiązku posiadania pozwolenia na emisję (mowa o rozporządzeniu Ministra Środowiska z 2.07.2010 r. w sprawie przypadków, w których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji nie wymaga pozwolenia (Dz.U. z 2010 r. nr 130 poz. 881) - dalej r.g.p.p.i.p.).

Czy ta instalacja musi mieć pozwolenie na emisję, ponieważ jest źródłem emisji pyłu PM 10 i PM 2,5?

Pył PM2,5 nie jest normowany - nie można stwierdzić czy wielkość emisji godzinowej przekracza 10% wartości dopuszczalnych albo 10 % wartości odniesienia - tym samym nie może skorzystać z § 1 ust. 3 r.g.p.p.i.p. - pozwolenia nie wymaga wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z innych niż określone w ust. 1 lub 2 rodzajów instalacji, do których nie stosuje się przepisów w sprawie standardów emisyjnych, w przypadku gdy żadna z substancji wprowadzanych do powietrza z wszystkich tych rodzajów instalacji położonych na terenie jednego zakładu nie powoduje przekroczenia 10 % dopuszczalnych poziomów substancji w powietrzu albo 10 % wartości odniesienia, uśrednionych dla 1 godziny.

W świetle powyższego nieważne jaka jest wielkość emisji pyłu PM2,5 - jeśli instalacja nie jest literalnie zwolniona z obowiązku posiadania pozwolenia, to już żadne obliczenia i symulacje nie mogą - pozwolenie jest wymagane?

Czyli jeśli pył PM10 nie przekracza 10%, to instalacja może mieć zgłoszenie.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX