Czy informacja o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy w oparciu o rejestry bezrobotnych i poszukujących pracy jest dokumentem obowiązkowym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kociemba Alicja
Odpowiedzi udzielono: 18 lutego 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 6 r.z.p. informacja, o której mowa w art. 88c ust. 1 pkt 2 u.p.z. jest konieczna, jeżeli jest ona wymagana. Nie przedstawienie tego dokumentu jest brakiem formalnym wniosku. Art. 88c ust. 1 pkt 2 u.p.z. w przypadku, o którym mowa w art. 88 ust. 1 pkt 1, wojewoda wydaje zezwolenie, jeżeli podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi dołączył do wniosku o wydanie zezwolenia na pracę informację starosty właściwego ze względu na główne miejsce wykonywania pracy przez cudzoziemca o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy w oparciu o rejestry bezrobotnych i poszukujących pracy lub o negatywnym wyniku rekrutacji organizowanej dla pracodawcy, sporządzoną z uwzględnieniem pierwszeństwa dostępu do rynku pracy dla obywateli polskich oraz cudzoziemców, o których mowa w art. 87 ust. 1 pkt 1–11. Dopiero w pkt 6 informacji starosty organ określa możliwość pozyskania pracowników lub jego brak. Natomiast w § 9 ust. 1 pkt 6 r.z.p. wskazane jest, iż należy dołączyć informację starosty, o której mowa w art. 88c ust. 1 pkt 2, czyli informację starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb.

Czy dołączenie informacji starosty o możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych wypełnia obowiązek wynikający z § 9 ust. 1 pkt 6 r.p.z.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX