Czy i na jakich zasadach polski bank jest zobowiązany do zwrotu świadczeń nadmiarowo przekazanych na rachunek klienta przez zagraniczną instytucję wypłacającą świadczenia emerytalne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Rogoń Dominika
Odpowiedzi udzielono: 30 stycznia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy i na jakich zasadach polski bank jest zobowiązany do zwrotu świadczeń nadmiarowo przekazanych na rachunek klienta przez zagraniczną instytucję wypłacającą świadczenia emerytalne?

Czy dyspozycję takiego zwrotu powinien wydać bankowi posiadacz rachunku (względnie jego spadkobiercy), czy bank ma obowiązek zwrotu na wezwanie zagranicznej instytucji, która wypłaciła to świadczenie?

Obowiązujące w Polsce przepisy precyzyjnie regulują kwestie związane z obowiązkiem zwrotu nienależnego świadczenia np. do ZUS.

Jak powinien postąpić bank w przypadku wpływających na rachunek klienta świadczeń zagranicznych?

W praktyce np. niemiecka instytucja wypłacająca świadczenie emerytalne oczekuje od klienta przedłożenia "Oświadczenia o płatności UE/EOG" wypełnionego na formularzu przekazanym przez tą instytucję. W formularzu jest m.in. miejsce na potwierdzenie przez bank danych klienta oraz numeru jego rachunku bankowego - to nie budzi wątpliwości. Natomiast w treści tego formularza jest również zawarta następująca informacja (deklaracja podpisywana przez klienta): "Ponadto zobowiązuję się do zwrotu Niemieckiej Poczcie (Deutsche Post AG, Renten service, 50417 KóIn) za dużo wypłaconych kwot. W tym celu zleciłem/-am instytucji bankowej prowadzącej aktualnie konto - ze skutkami także w stosunku do moich spadkobierców - zwrot w formie przelewu na rzecz Niemieckiej Poczty (Deutsche PostAG, Renten service, 5o4I7 Kóln) za dużo wypłaconych kwot. To zlecenie może zostać odwołane jedynie przeze mnie, a nie przez moich spadkobierców."

Czy to oznacza, że na podstawie takiej deklaracji klienta zawartej w tym formularzu bank powinien dokonywać zwrotu na każde wezwanie zagranicznej instytucji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX