Czy i jaką moc prawną ma wydruk pliku pdf zawierającego wyniki badań?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Łokaj Maciej
Odpowiedzi udzielono: 4 września 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Po wykonaniu badań na NFZ lub prywatnie wydawane są wyniki. Jeśli pacjent ma założone konto w danej firmie na ich stronie internetowej to może wyniki ściągnąć nawet z niego.

Czy wyniki wydrukowane z internetu są ważne i wszędzie można je okazać?

W niektórych firmach na takim wyniku pisze, że to wydruk z pdf-a, ma pieczęć i podpis - ale po wydrukowaniu wygląda to jak kserokopia. Tymczasem firma tłumaczy to tak, że ten dokument spełnia wymagania oryginalnego dokumentu, czasem pisze że jest opatrzony certyfikowanym podpisem lub że posiada cechy dokumentu z kwalifikowanym certyfikowanym podpisem. W niektórych laboratoriach jednakże nadal przy wydawaniu wyniku lub odpisu jest na dokumencie oryginalny podpis i pieczątka lub pieczątka z programu i podpisywana oryginalnym podpisem.

Jakie jest prawidłowe działanie w tym przypadku?

Jaki wynik powinien być wydany pacjentowi?

Czy ma to być wynik z oryginalnym podpisem, czy z pieczątką z programu i oryginalnym podpisem, czy wydruk wydany pacjentowi który wygląda jak wydruk kopii czy jak?

Notariusz nie chce z takiego dokumentu wydrukowanego z konta założonego w danej firmie na internecie zrobić odpisu. Nie uznaje tego za dokumentu z oryginalnym podpisem. A firma tłumaczy się, że spełnia on wszystkie wymagania. Wynik to wydruk z internetu, nie została wykonana kopia za zgodność z oryginałem.

Czy osoba odmawiająca wykonania kopii potwierdzonej za zgodność z oryginałem ma rację uważając, że winien być to dokument z oryginalnym podpisem?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX