Czy hospicjum jest instytucją zapewniającą całodobowe utrzymanie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 września 2018 r.
Autor odpowiedzi: Gawarkiewicz Żanetta
Odpowiedzi udzielono: 1 września 2018 r.

PYTANIE

Matka złożyła wniosek na świadczenie wychowawcze, na zasiłek pielęgnacyjny oraz na świadczenie pielęgnacyjne na dziecko, które przebywa w hospicjum z rozpoznaniem epilepsji lekoopornej, encefalopatii padaczkowej, niewydolnością oddechową, opóźnieniem rozwoju psychoruchowego.

Matka zrezygnowała z pracy w celu opieki nad dzieckiem. Oświadczyła, że dojeżdża do dziecka do hospicjum i przebywa z dzieckiem po 2-3 dni w tygodniu. Do wniosków dołączyła zaświadczenie lekarskie z hospicjum: "... do prawidłowego przebiegu terapii konieczna obecność rodziców. Rodzice systematycznie odwiedzają pacjentkę, uczestniczą w procesie pielęgnacji i terapii, dostarczają środki higieniczne, odżywki oraz odzież konieczną dla pacjentki." Matka bierze czynny udział w hospitalizowaniu córki poprzez przeszkolenia, kursy w pielęgnacji, karmienia oraz podstawowych czynności niezbędnych przy nagłych atakach padaczki córki.

Czy w tej sytuacji hospicjum jest instytucją zapewniającą całodobowe utrzymanie, a co za tym idzie, czy przyznać lub odmówić ww. świadczenia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX