Czy GOPS na wniosek szpitala możne wydać decyzję potwierdzającą prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 7 kwietnia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Szpital zwrócił się do GOPS-u z wnioskiem o wydanie decyzji potwierdzającej prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych po udzieleniu pomocy medycznej Panu, który tego samego dnia opuścił Izbę Przyjęć i nie posiadał aktualnego ubezpieczenia.

Pan podał adres miejscowości przy przyjęciu w szpitalu, w której jak ustalił GOPS nie przebywa od wielu lat, nie posiada też pod tym adresem zameldowania od 2016 r. Ojciec ww. Pana oświadczył, że syn pod wskazanym adresem nie zamieszkuje od lat i nikt nie wie, gdzie obecnie przebywa.

W tej sytuacji GOPS odpowiedział na wniosek szpitala w ten sposób, że nie ma możliwości przeprowadzenia niezbędnego wywiadu środowiskowego i zbadania sytuacji osobistej i majątkowej wymienionego Pana w celu potwierdzenia prawa do takiej formy pomocy i wydania decyzji administracyjnej potwierdzającej prawo do ww. świadczenia.

Szpital przysłał kolejny wniosek o nadanie sprawie biegu powołując się na wyrok NSA z 28.09.2021 r., II GW59/21, o właściwościowi organu (do rozpatrzenia danej sprawy) do ostatniego miejsca zamieszkania Pana i wydania decyzji. Powołał się również na art. 54 ust. 1 ustawy oświadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wskazując, że ustawodawca nie przewidział możliwości odmówienia potwierdzenia prawa do świadczeń z powodu trudności czy nie możności przeprowadzenia wywiadu środowiskowego, jak też ustalenia sytuacji dochodowej świadczeniobiorcy.

Art. 54 wskazuje, że decyzję potwierdzającą prawo do świadczenia wydaje się po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego i stwierdzeniu spełnienia kryterium dochodowego, o którym mowa w art. 8 ustawy o pomocy społecznej.

Szpital oświadczył, że niepodjęcie działań przez GOPS będzie skutkować bezczynnością organu, czego konsekwencją będzie wniesienie przez szpital ponaglenia do organu wyższego rzędu lub skargi na bezczynność do sądu administracyjnego?

Czy GOPS na wniosek szpitala możne wydać decyzję potwierdzającą prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych?

Świadczeniobiorca nie przebywa i nie jest zameldowany na terenie gminy i nie ma możliwości przeprowadzenia z nim środowiskowego wywiadu oraz ustalenia jego sytuacji dochodowej i majątkowej.

Nie ma też możliwości nawiązania z nim żadnego kontaktu.

Dodatkowo szpital zarzuca GOPS bezczynność w danej sprawie.

Szpital uzyskał odpowiedź o niemożliwości wydania takiej decyzji ze względu na brak możliwości przeprowadzenia wywiadu środowiskowego i stwierdzenia spełnienia kryterium dochodowego i potwierdzenia zamieszkania na terytorium kraju .

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX