Czy gmina w świetle obowiązującego prawa może nabyć zadłużoną nieruchomość?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2023 r.
Autor odpowiedzi: Ratajszczak Artur
Odpowiedzi udzielono: 12 grudnia 2022 r.

PYTANIE

Gmina jest zainteresowana nabyciem nieruchomości, wobec której komornik sądowy prowadzi postępowanie egzekucyjne. W dziale III księgi wieczystej jest ostrzeżenie o wszczęciu egzekucji na rzecz jednego wierzyciela i wzmianka o przyłączeniu kolejnego. Gmina chciałaby nabyć działkę bezpośrednio od właściciela, który swoje zadłużenie potwierdzi stosownym zaświadczeniem komornika. Cena sprzedaży rozliczona zostanie w ten sposób, że jej część przekazana zostanie na spłatę zadłużenia, a pozostała na konto właściciela. Następnie po otrzymaniu zaświadczenia od komornika sądowego o zakończeniu postępowania egzekucyjnego, możliwe będzie wykreślenie ostrzeżenia z działu III księgi wieczystej. Jednak zgodnie z art. 930 ustawy z 17.11.1964 r. Kodeks postępowania cywilnego - dalej k.p.c. rozporządzenie nieruchomością po jej zajęciu nie ma wpływu na dalszy tok postępowania wobec tej nieruchomości.

W związku z powyższym proszę o informację, jakie to rodzi ryzyko dla gminy i czy w ogóle gmina w świetle obowiązującego prawa może nabyć zadłużoną nieruchomość?

Czy jeśli po sprzedaży ujawnią się nowi wierzyciele, którzy zechcą się przyłączyć do nie umorzonego jeszcze postępowania, to czy mogą żądać od gminy spłaty zadłużenia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX