Czy gmina powinna zwrócić się do SKO o wyznaczenie innego organu, aby nie rozstrzygać w sprawie, w której jako inwestor może jej przysługiwać przymiot strony postępowania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Fiktus Paweł
Odpowiedzi udzielono: 20 kwietnia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do gminy zgłosiła się mieszkanka z pismem dot. naruszenia stosunków wodnych. Wnioskodawczyni twierdzi, że w wyniku budowy kanalizacji sanitarnej (inwestycja wykonywana przez gminę) na działce sąsiedniej stanowiącej drogę wewnętrzną, należącą do kilkunastu współwłaścicieli, w tym wnioskodawczyni, podniesiono niweletę drogi, co spowodowało zablokowanie spływu wód z jej posesji. Zgodnie z dyspozycją art. 234 ust. 2 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne – dalej pr. wod. - na właścicielu gruntu ciąży obowiązek usunięcia przeszkód oraz zmian w odpływie wody, powstałych na jego gruncie na skutek przypadku lub działania osób trzecich, ze szkodą dla gruntów sąsiednich.

Mając na względzie powyższe, czy gmina może nałożyć na właścicieli ww. drogi wewnętrznej obowiązek przywrócenia stanu poprzedniego tj. obniżenia niwelety drogi, mimo że inwestorem budowy kanalizacji była gmina i w wyniku tej inwestycji niweleta drogi została zmieniona?

Czy gmina powinna zwrócić się do SKO o wyznaczenie innego organu, aby nie rozstrzygać w sprawie, w której jako inwestor może jej przysługiwać przymiot strony postępowania dot. naruszenia stosunków wodnych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX