Czy Gmina może wyznaczyć aglomerację obejmującą tylko obszar i ścieki bytowe mieszkańców, a ścieki z aglomeracji doprowadzane by były do końcowego punktu zrzutu ścieków komunalnych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Antoniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 22 marca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 87 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne – dalej pr.wod. gmina zobowiązana jest wyznaczyć aglomerację. Nasza gmina wyznaczyła dwie aglomeracje. Jedna jest związana z oczyszczalnią, której właścicielem jest gmina, natomiast druga aglomeracja jest związana z oczyszczalnią, której właścicielem jest prywatny podmiot i odbiera ona zarówno ścieki komunalne, jak i ścieki przemysłowe. W związku z tym, że ścieki przemysłowe są w zdecydowanej większości wytwarzane przez miejscowy browar, ich ilość zależy od ilości produkcji. Dane te zmieniają się i powoduje to, że ilość RLM (ścieków komunalnych i przemysłowych razem) raz wynosi poniżej 100 tys., a innym razem powyżej 100 tys. Powoduje to konieczność zmiany uchwały w sprawie wyznaczenia aglomeracji i np. inne zasady pozyskiwania dotacji na zadania kanalizacyjne (powyżej 100 tys. RLM).

1. Czy Gmina może wyznaczyć aglomerację obejmującą tylko obszar i ścieki bytowe mieszkańców, a ścieki z aglomeracji doprowadzane by były do końcowego punktu zrzutu ścieków komunalnych? Tym samym oczyszczalnia, której właścicielem jest prywatny podmiot byłaby poza jakąkolwiek aglomeracją. lub

2. Zgodnie z art. 86 ust. 3 pkt 3 pr.wod. punkt zrzutu to miejsce przyłączenia systemu kanalizacji zbiorczej dla ścieków komunalnych w aglomeracji nieposiadającej oczyszczalni ścieków do systemu kanalizacji zbiorczej dla ścieków komunalnych w aglomeracji posiadającej oczyszczalnię ścieków.

Czy gmina może, wyznaczyć dodatkową aglomerację, która obejmowałaby tylko oczyszczalnię (prywatną) i zakład produkcyjny oddający ścieki przemysłowe?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX