Czy gmina ma obowiązek zapewnić współwłaścicielowi zamieszkującemu budynek nie nadajacy się do zamieszkania lokal zastępczy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Brodzki Zbigniew
Odpowiedzi udzielono: 23 stycznia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy w przypadku wydania przez organ nadzoru budowlanego decyzji o nakazie opróżnienia budynku mieszkalnego jednorodzinnego gmina ma obowiązek zapewnić lokal zastępczy, w sytuacji, gdy prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego należy do 6 współwłaścicieli?

W w/w budynku mieszkalnym jednorodzinnym zamieszkuje jeden ze współwłaścicieli posiadający udział w wysokości 1/18 prawa do nieruchomości, zatem w rozumieniu przepisów ustawy z 21.06.2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego – dalej u.o.p.l. nie jest lokatorem (najemcą).

Czy zatem gmina ma obowiązek zapewnić współwłaścicielowi zamieszkującemu w/w budynek mieszkalny jednorodzinny lokal zastępczy?

Czy w takim przypadku można zawrzeć z nim umowę najmu socjalnego lokalu, gdy posiada tytuł prawny do w/w nieruchomości w udziale wynoszącym 1/18, jednak w/w nieruchomość nie nadaje się do zamieszkiwania?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX