Czy gmina która jest właścicielem jeziora zobowiązana będzie do wnoszenia opłaty za usługi wodne polegające na wycince trzciny i odmulenia części jeziora?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Antoniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 10 listopada 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy gmina, która jest właścicielem jeziora (powierzchniowe wody stojące - niewielkie jezioro około 4 ha bez naturalnego dopływu ani odpływu, o których mowa w art. 23 ustawy z 20.07.2017 r. – Prawo wodne (Dz.U. z 2021 r. poz. 624), zobowiązana będzie do wnoszenia opłaty za usługi wodne polegające na wycince trzciny i odmulenia części tego jeziora z warstwy namułu?

Gmina złożyła wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na jednorazowe odmulenie części jeziora i wycinki trzcin i roślinności (zamulone i porośnięte trzciną i roślinnością obszary jeziora w okolicach brzegów). Jezioro pełni funkcje rekreacyjną (wypoczynek wędkowanie, turystyka). Odmulenie zwiększy atrakcyjność jeziora pod względem rekreacyjnym (zagniwanie roślinności w okresach suszy i uciążliwości zapachowe z tym związane) ale przede wszystkim zwiększy jego pojemność i zdolności retencji wód (w okresach intensywnych opadów czy roztopów podtapiane są nieruchomości i posesje graniczące z jeziorem).

Czy takie jednorazowo wykonane roboty podlegały będą opłatą za usługi wodne – wydobywanie z wód powierzchniowych kamienia, żwiru, piasku oraz innych materiałów, a także wycinanie roślin z wód lub brzegu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX