Czy gmina jest zobowiązana na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 1 u.u.c.p.g. do zawarcia umowy w zakresie opróżniania zbiornika bezodpływowego i transportu nieczystości ciekłych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 8 sierpnia 2022 r.
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 18 lipca 2022 r.

PYTANIE

Czy gmina będąc właścicielem nieruchomości (stadion miejski), podłączonej do sieci wodociągowej na podstawie umowy na dostarczanie wody z przedsiębiorstwem wodociągowo – kanalizacyjnym oraz wyposażonej w zbiornik bezodpływowy (brak umowy) jest zobowiązana na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2022 r. poz. 1297) – dalej u.u.c.p.g. do zawarcia umowy w zakresie opróżniania zbiornika bezodpływowego i transportu nieczystości ciekłych?

Należy nadmienić, że przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne prowadzone jest w formie samorządowego zakładu budżetowego. Statut zakładu stanowi, że wykonuje on m.in. zadania w zakresie utrzymania terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych. W oparciu o przywołaną regulację statutu gmina wyraża pogląd, że umowy na odbiór nieczystości ciekłych z zakładem zawierać nie musi i usługi te Zakład winien świadczyć nieodpłatnie w ramach swojej działalności statutowej. Zakład wyraża odmienny pogląd, kwestie odbioru nieczystości ciekłych zostały uregulowane w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (art. 6 ust. 1 pkt 1 u.u.c.p.g.), ustawa jednoznacznie zobowiązuje właścicieli nieruchomości, którzy pozbywają się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych do udokumentowania w formie umowy korzystania z usług wykonywanych przez gminną jednostkę organizacyjną lub przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych przez okazanie takich umów i dowodów uiszczania opłat za te usługi.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX