Czy gmina A powinna przesłać akta sprawy do gminy B, w której obecnie zamieszkuje strona celem ustalenia nienależnie pobranych świadczeń i zobowiązania do ich zwrotu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 19 stycznia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pani X zamieszkiwała w Gminie A i pobierała tam zasiłek rodzinny wraz z dodatkami w okresie zasiłkowym 2018/2019 oraz zasiłek pielęgnacyjny. W lipcu 2019 r. zwróciła się z prośbą o uchylenie zasiłku rodzinnego wraz z dodatkami z powodu przekroczenia kryterium dochodowego.

Następnie we wrześniu 2019 r. zwróciła się z prośbą o uchylenie zasiłku pielęgnacyjnego w związku ze zmianą miejsca zamieszkania na Gminę B. Podczas analizy dokumentów okazało się, że Pani X nie zgłosiła uzyskania dochodu, które nastąpiło w marcu 2019 r. i spowodowało powstanie nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych.

Czy gmina A powinna przesłać akta sprawy do Gminy B, w której obecnie zamieszkuje Pani X celem ustalenia nienależnie pobranych świadczeń i zobowiązania do ich zwrotu?

Pani X pobiera obecnie w Gminie B zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie wychowawcze.

Na jakiej podstawie należy przekazać akta sprawy do Gminy B?

Jeśli Gmina B nie będzie właściwa do wydania decyzji w sprawie nienależnie pobranych świadczeń to czy Gmina A ma kierować wszelkie pisma związane z prowadzeniem postępowania do Pani X na adres obecnego miejsca zamieszkania, czyli na Gminę B?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX