Czy garaż blaszany posadowiony na kostce polbruk można uznać za budynek?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kopytowska Maria
Odpowiedzi udzielono: 29 marca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor zgłosił budowę garażu blaszanego o powierzchni zabudowy 20 m2, wymiary 4x4 m i wysokości 2,65 m w trybie § 12 ust. 4 pkt 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2019 r. poz. 1065) – dalej r.w.t., na granicy z niezabudowaną działką ścianą bez otworów drzwiowych i okiennych. Garaż będzie zamontowany na istniejącej kostce polbruk. Na działce znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny, działka nie jest objęta zapisami planu miejscowego. Do najbliższych zabudowań na działkach sąsiednich jest 8 metrów.

Czy garaż blaszany posadowiony na kostce polbruk można uznać za budynek (wg zadającego pytanie i zgodnie z definicją budynku - nie)?

Czy dla lokalizacji garażu blaszanego posadowionego na kostce polbruk, a więc nie posiadającego fundamentów, mają zastosowanie przepisy § 271-273 r.w.t., jeżeli przyjmiemy, że zgłaszany garaż nie jest budynkiem, ponieważ nie posiada fundamentów?

Inwestor w wyjaśnieniach zajął stanowisko, że przepisy § 271-273 r.w.t. nie dotyczą zgłaszanego garażu, ponieważ nie jest on budynkiem i nie musi wykazywać ich spełnienia.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX