Czy fizjoterapeuta może samodzielnie doprecyzować liczbę i częstotliwość zabiegów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Pietraszewska-Macheta Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 15 października 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podmiot prowadzący działalność w zakresie rehabilitacji zawarł umowę z NFZ w zakresie Fizjoterapii domowej. R.ś.g.r.l.w zał. nr 1 wskazuje, iż skierowanie pacjenta na rehabilitację w warunkach domowych wystawiane jest przez lekarza POZ lub innego lekarza ubezpieczenia zdrowotnego wymienionego w r.ś.g.r.l. i zawiera ono liczbę zleconych zabiegów fizjoterapeutycznych wraz z określeniem okolicy ciała, ewentualnej strony (prawa, lewa) oraz liczbę poszczególnych zabiegów w cyklu. Czasami, lekarz POZ kieruje na rehabilitację w warunkach domowych nie określając szczegółowo rodzaju zabiegów i ich częstotliwości.

Czy w takim przypadku właściwym jest przeprowadzenie porady lekarskiej w ramach fizjoterapii domowej i określenie przez lekarza planu rehabilitacji poprzez określenie rodzaju zabiegów i ich częstotliwości?

Obowiązujące przepisy określają wymóg zatrudnienia lekarza określonej specjalności w wymiarze 0,25 etatu.

Czy będzie również prawidłowym przeprowadzenie wizyty fizjoterapeutycznej przez specjalistę fizjoterapii lub magistra fizjoterapii z 3 -letnim doświadczeniem i opierając się na uregulowaniach § 5 ust. 3 r.ś.g.r.l. zaplanowanie postępowania fizjoterapeutycznego poprzez określenie rodzaju zabiegów i ich częstotliwości?

Czy zapisy art. 6 ust. 2 u.z.f. stanowią w tym zakresie jakieś ograniczenia.?

W opisanym przypadku lekarz w skierowaniu nie wskazał konkretnych zabiegów do realizacji.

Czy też w przypadku braku określenia ilości i częstotliwości zabiegów należy każdorazowo zwrócić się do lekarza wystawiającego skierowanie o jego uzupełnienie o niezbędne elementy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX