Czy firma musi posiadać przy spalaniu tego typu paliwa decyzję na przetwarzanie odpadów metodą R1 i decyzję środowiskową?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 18 września 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma zakupiła piec na biomasę, w którym chciałaby spalać: odpadowe pokruszone wafle, wypływki ciasta z formy, zmiotki mąki. Powstałe odpady wprawdzie nie są biomasą w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach – dalej u.o., ale są biomasą w rozumieniu § 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Klimatu z 24.09.2020 r. w sprawie standardów emisyjnych dla niektórych rodzajów instalacji, źródeł spalania paliw oraz urządzeń spalania lub współspalania odpadów - dalej r.s.e.i., a zatem mogą być spalane w piecu na biomasę. Wpisuje się w definicję biomasy § 2.1 biomasa - rozumie się przez to produkty składające się z substancji roślinnych pochodzących z rolnictwa lub leśnictwa, które mogą być wykorzystywane jako paliwo w celu odzyskania zawartej w nich energii, oraz następujące rodzaje odpadów: b) odpady roślinne z przemysłu przetwórstwa spożywczego, jeżeli odzyskuje się wytwarzaną energię cieplną. Firma dotąd tego typu odpady po uzyskaniu wpisu w oddziale Weterynarii oddawała rolnikom do skarmiania zwierząt jako produkt paszowy.

Czy firma musi posiadać przy spalaniu tego typu paliwa decyzję na przetwarzanie odpadów metodą R1 i decyzję środowiskową?

Czy firma ma możliwość uzyskania uznania w/w odpadów za produkt uboczny i wtedy firma nie musiałaby starać się o decyzję na przetwarzanie?

Czy jeżeli firma posiada zgłoszenie do weterynarii i w/w odpad jest uznany jako produkt paszowy, to czy taki odpad może być spalany bez uzyskiwania jakichkolwiek innych decyzji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX