Czy firma ciepłownicza może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów opłatę za rejestrację tych odpadów w systemie ECHA-REACH?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 29 września 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy firma ciepłownicza, która jest producentem odpadów paleniskowych (żużlu i popiołów), może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów opłatę za rejestrację tych odpadów w systemie ECHA-REACH?

Rejestracja w systemie REACH jest obowiązkiem firmy ciepłowniczej, która wprowadza na rynek produkty paleniskowe jako "substancje" (uboczne produkty spalania). W momencie przekazania popiołów i żużlu innym podmiotom (sprzedaży lub nieodpłatnego przekazania) tracą one charakter odpadów i stają się substancjami do produkcji nowych produktów. Takie substancje podlegają wymaganiom rejestracyjnym zgodnie z art. 6 rozporządzenia REACH. Stąd możliwość wprowadzenia do obrotu wytworzonych popiołów i żużli jako substancji do tworzenia nowego produktu uzależniona jest od rejestracji w systemie REACH. Jedynie w przypadku składowania popiołów i żużli takiego obowiązku nie ma. Rejestracja odpadów paleniskowych jest wprawdzie kosztowna, ale chroni zakład przed koniecznością poniesienia dużych kosztów za składowanie wytworzonego odpadu.

Czy w związku z tym poniesiona przez zakład ciepłowniczy opłata za rejestrację w systemie ECHA-REACH odpadów paleniskowych (zgodnie z wymogami art. 6 rozporządzenia REACH) stanowi dla firmy koszt uzyskania przychodu?

Firma coroczną opłatę za przynależność do Konsorcjum REACH wyłącza z kosztów uzyskania przychodów (dobrowolna przynależność do organizacji), natomiast opłata rejestracyjna ww. odpadów jest konieczna do wprowadzenia popiołów i żużli do obrotu jako "substancje".

Czy w związku z tym opłatę rejestracyjną odpadów paleniskowych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX