Czy filtr jako urządzenie, w którym znajdują się zużyte materiały należy traktować w całości jako odpad czy za odpad należy uznać tylko i wyłącznie zużyte wypełnienie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 24 czerwca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma X zajmuje się głównie wynajmem filtrów z węglem aktywnym. Filtr to mobilne, metalowe urządzenie (zbiornik transportowy) wielokrotnego użytku. Filtr wymaga regularnej konserwacji tj. wymiany złoża węglowego i czyszczenia. To wkład węglowy jest elementem wymiennym, który gdy utraci swoje właściwości użytkowe, staje się odpadem (wytwarzanym na placu w siedzibie firmy, w momencie opróżniania filtra w ramach serwisu). Sam zbiornik nie będzie stanowił odpadu (przedmiotu, którego posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub do którego pozbycia się jest obowiązany), aż do momentu, który uniemożliwi jego normalne użytkowanie/funkcjonowanie. Firma X przyjmuje filtry z Polski oraz z innych krajów UE/OECD na ww. zasadach, tzn. filtr stanowi urządzenie podlegające usługom serwisowym, a odpadem jest tylko zużyty materiał w środku i ewentualnie elementy filtra wymagające naprawy, wymiany. Wytworzenie odpadu następuje dopiero w siedzibie firmy X (opróżnianie i czyszczenie filtra). A zatem przewóz filtra (urządzenia) przez granicę do Polski nie stanowi przemieszczania odpadów, tylko transport neutralny. Nie mniej jednak, w jednym z krajów filtr został uznany w całości jako odpad, co przy przewozie przez granicę PL oznacza transgraniczne przemieszczanie odpadów.

Czy biorąc pod uwagę powyższe, filtr jako urządzenie, w którym znajdują się zużyte materiały (wypełnienie) należy traktować w całości jako odpad czy za odpad należy uznać tylko i wyłącznie zużyte wypełnienie?

Firma X prowadzi ewidencję odpadów, posiada również decyzję na zbieranie odpadów.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX