Czy ferma, na terenie której wartość stężenia średniorocznego przekracza wartość odniesienia substancji w powietrzu, może mieć problemy z uzyskaniem pozwolenia zintegrowanego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 2 września 2023 r.
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 20 maja 2014 r.

PYTANIE

Po przeprowadzeniu analizy rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń do powietrza z fermy drobiu okazało się, że na terenie inwestycji wartość stężenia średniorocznego przekracza wartość dyspozycyjną (wartość odniesienia substancji w powietrzu lub dopuszczalny poziom substancji, uśrednione dla roku – tło substancji).

Czy w przedstawionej sytuacji ferma nie będzie miała problemu z uzyskaniem pozwolenia zintegrowanego?

Czy zapis w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 26 stycznia 2010 r. w sprawie wartości odniesienia dla niektórych substancji w powietrzu (Dz. U. Nr 16, poz. 87) - dalej r.w.o.s.p. (pkt 3 Zakres obliczeń poziomów substancji w powietrzu) mówiący, że z obszaru objętego obliczeniami wyłącza się teren zakładu, dla którego dokonuje się obliczeń dotyczy tylko zakresu skróconego obliczeń, czy może zakresu skróconego i zakresu pełnego przy wyliczaniu stężeń maksymalnych, czy może zakresu skróconego i zakresu pełnego przy wyliczaniu stężeń maksymalnych i średniorocznych?

Co oznacza zapis w r.w.o.s.p. mówiący o sprawdzeniu warunków w każdym punkcie na powierzchni terenu – czy chodzi o cały teren czy teren bez uwzględnienia zakładu (poza granicami)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX