Czy farma fotowoltaiczna służącej do komercyjnego wytwarzania energii elektrycznej stanowi urządzenie infrastruktury technicznej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sługocka Martyna
Odpowiedzi udzielono: 7 grudnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy farma fotowoltaiczna służącej do komercyjnego wytwarzania energii elektrycznej stanowi urządzenie infrastruktury technicznej?

Do tut. organu wpłynął wniosek pozwolenia na budowę farmy fotowoltaicznej, służącej do komercyjnego wytwarzania energii. Z zapisów miejscowego planu zagospodarowania dla przedmiotowego obszaru wynika, że teren oznaczony R to teren upraw polowych, łąk, pastwisk bez możliwości budowy wszelkich obiektów z wyłączeniem urządzeń infrastruktury technicznej i komunalnej, niezbędnych dla obsługi terenów zabudowanych lub przeznaczonych w planie do zabudowy. Należy wskazać, że zgodnie z zapisami art. 3 pkt 9 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane – dalej pr. bud. przez urządzenia budowlane - należy rozumieć urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki. W związku z powyższym istotnym jest fakt, iż istotą urządzenia jest to, że nie może ono istnieć samoistnie, lecz powstaje zawsze dla obsługi określonych jednostek przestrzenno-gospodarczych. Z przedłożonego projektu budowlanego wynika, że inwestycja polega na budowie wolnostojącej farmy fotowoltaicznej, służącej do komercyjnego wytwarzania energii elektrycznej, nie związanej z obsługą terenów zabudowanych lub przeznaczonych w planie pod zabudowę, nie służącej celom dla zaspokojenia potrzeb inwestora.

1. Czy każda farma fotowoltaiczna stanowi urządzenie infrastruktury technicznej?

2. Czy przedmiotowe zamierzenie będzie zgodne z zapisami MPZP?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX