Czy faktura powinna zostać rozpoznana jako WNT pomimo braku dokumentacji potwierdzającej dostawę?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Zaniewicz Edyta
Odpowiedzi udzielono: 6 grudnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W kwietniu 2020 roku na adres mailowy spółki wpłynęła faktura od niemieckiego kontrahenta za zakup towarów, jednakże (ze względu na trwające wtedy testy nowego oprogramowania) faktura została omyłkowo potraktowana jako testowa i nie została przyjęta do ewidencji księgowej. Temat zaległej faktury powrócił w sierpniu 2022 roku, okazało się, że faktura dotyczy pomyłkowo zdublowanego zamówienia, złożonego przez pracownika spółki. Zamówienie zostało przyjęte na podstawie innej faktury, a spółka nie odnotowała kolejnego przyjęcia takiego towaru. Niemiecki kontrahent twierdzi natomiast, iż towar został wysłany ponownie na adres biura, które niestety po zmianie siedziby spółki zostało zamknięte - co ograniczyło możliwość weryfikacji odbioru towaru przez pracownika tego biura. Jako dowód dostawy niemiecki kontrahent przedstawił potwierdzenie przewoźnika UPS z informacją o dostawie w dniu 27.04.2020 roku - jednakże na dokumencie nie ma żadnej adnotacji czy podpisu pracownika spółki. Sytuacja pozostawała więc sporna, a spółka otrzymywała kolejne wezwanie do zapłaty wraz z odsetkami. W sierpniu 2023 roku decyzją biznesową sporna faktura została opłacona (z uwagi na dalszą współpracę z kontrahentem).

W związku z opłaceniem faktury powzięliśmy wątpliwość co do jej ujęcia w księgach:

Czy sporna faktura powinna zostać rozpoznana w VAT jako transakcja WNT pomimo braku przyjęcia towaru oraz braku dokumentacji potwierdzającej dostawę?

Czy w związku z niezasadnością faktury w koszt operacyjny niepodatkowy powinna zostać ujęta tylko zapłata za fakturę bez ujmowania w księgach samej faktury i bez rozliczania VAT od WNT?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX