Czy fakt zwrotu przez stronę świadczenia rehabilitacyjnego oraz rezygnacja z dalszej wypłaty jest jednoznaczna z utratą uprawnień do tego świadczenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Gawarkiewicz Żanetta
Odpowiedzi udzielono: 25 kwietnia 2023 r.

PYTANIE

Strona posiadała prawo do świadczenia rehabilitacyjnego od października 2022 r. do 31 marca 2023 r. - informacja telefoniczna z ZUS. Stosunek pracy Strony ustał z dniem 31 stycznia 2023 r. Strona dalej miała prawo do świadczenia rehabilitacyjnego z ZUS.

Dnia 13 marca 2023 r. złożyła wniosek o świadczenie pielęgnacyjne na niepełnosprawnego syna. Wniosek o niepełnosprawność złożono w grudniu 2022 r., orzeczenie wydano w lutym 2023 r. Strona zwróciła kwotę wypłaconą przez ZUS za miesiąc luty 2023 r. i złożyła wniosek o zaprzestanie wypłaty tego świadczenia. ZUS uwzględnił jej prośbę. Strona przedstawiła ośrodkowi zaświadczenie z ZUS o niepobieraniu świadczenia rehabilitacyjnego od 1 lutego 2023 r.

Czy fakt zwrotu przez stronę świadczenia rehabilitacyjnego oraz rezygnacja z dalszej wypłaty jest jednoznaczna z utratą uprawnień do tego świadczenia?

Bowiem decyzją do 31 marca 2023 r. Strona nie była zdolna do podjęcia pracy. Nie przedstawiła zaświadczenia lekarskiego, od kiedy była zdolna do pracy, pomimo prośby pracownika o takie zaświadczenie. Poinformowała, że żaden lekarz nie wystawi jej takiego zaświadczenia, gdyż czeka ją operacja. Strona odmówiła przedstawienia nam decyzji, do kiedy posiadała uprawnienia do świadczenia rehabilitacyjnego.

Od kiedy należy stronie przyznać świadczenie pielęgnacyjne?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX