Czy fakt występowania substancji szczególnie szkodliwych w ściekach, które powinny być ograniczane, a nie eliminowane, obliguje do posiadania pozwolenia wodnoprawnego, czy dopiero przekroczenie dopuszczalnych wartości?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 1 lipca 2019 r.
Autor odpowiedzi: Wyszogrodzki Michał
Odpowiedzi udzielono: 19 października 2018 r.

PYTANIE

Pozwolenie wodnoprawne wymagane jest na szczególne korzystanie z wód, które obejmuje m.in. wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych będących własnością innych podmiotów ścieków przemysłowych zawierających substancje szkodliwe. Rozporządzenie Ministra Środowiska z 10.11.2005 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego, których wprowadzenie w ściekach przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego (Dz.U. z 2005 r. nr 233 poz. 1988) określa dwa wykazy substancji: I wykaz - substancje, które powinny być ograniczone, II wykaz - substancje, które powinny być eliminowane.

Czy zatem sam fakt występowania substancji szczególnie szkodliwych w ściekach, które powinny być ograniczane, a nie eliminowane, obliguje do posiadania pozwolenia wodnoprawnego, czy dopiero przekroczenie dopuszczalnych ich wartości?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX