Czy fakt przetwarzania wyłącznie informacji niejawnych o klauzuli „zastrzeżone” pozwala szpitalowi na powierzenia funkcji pełnomocnika ochrony osobie nie posiadającej poświadczenia bezpieczeństwa?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kaczorowska-Kossowska Iwona
Odpowiedzi udzielono: 28 września 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z zapisami u.o.i.n., kierownik jednostki organizacyjnej (szpitala), w której są przetwarzane informacje niejawne, zatrudnia pełnomocnik do spraw ochrony informacji niejawnych. Pełnomocnikiem może być osoba, która posiada m.in. odpowiednie poświadczenie bezpieczeństwa wydane przez ABW albo SKW, a także przez były Urząd Ochrony Państwa lub byłe Wojskowe Służby Informacyjne oraz zaświadczenie o przeszkoleniu w zakresie ochrony informacji niejawnych przeprowadzonym przez ABW albo SKW, a także przez byłe Wojskowe Służby Informacyjne.

Czy w przypadku, gdy w jednostce występują jedynie dokumenty niejawne o klauzuli "zastrzeżone" pełnomocnikiem może być osoba posiadająca wyłącznie pisemne upoważnienie kierownika jednostki organizacyjnej (oraz przeszkolenie), jeżeli nie posiada ona poświadczenia bezpieczeństwa wydanego przez ww. służby?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX