Czy fakt nieposiadania przez stronę ostatecznego orzeczenia stanowi podstawę do zawieszenia postępowania w sprawie ustalenia prawa do świadczenia rodzicielskiego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wilk Jakub
Odpowiedzi udzielono: 26 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak postąpić w sytuacji, gdy Pani pobierająca świadczenie pielęgnacyjne do dnia 30.11.2023 r. na starszego syna, w dniu 21.10.2023 r. urodziła bliźniaki i złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia rodzicielskiego w dniu 22.02.2024 r.?

Do wniosku o świadczenie rodzicielskie dołączyła orzeczenie o niepełnosprawności z dnia 29.01.2024 r. starszego syna, na podstawie którego nie przysługuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, które nie jest ostateczne, ponieważ strona złożyła odwołanie do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Świadczenie pielęgnacyjne nie zostało przedłużone w grudniu 2023 r. z urzędu na podstawie ustawy z dnia 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności, mimo faktu posiadania nowego orzeczenia, od którego wniosła odwołanie i zawiesiła postępowanie, ponieważ strona nie wyraziła na to zgody.

Do wniosku o ustalenie prawa do świadczenia rodzicielskiego złożyła prośbę o zawieszenie postępowania do wydania orzeczenia o niepełnosprawności starszego syna.

Czy fakt nieposiadania przez stronę ostatecznego orzeczenia, dotyczącego starszego syna stanowi podstawę do zawieszenia postępowania w sprawie ustalenia prawa do świadczenia rodzicielskiego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX