Czy etykiety samoprzylepne składające się z papieru i tworzywa sztucznego należy uznać za opakowania wielomateriałowe?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sosnowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 20 czerwca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Biorąc pod uwagę zapis art. 3 ust. 2 pkt 3 ustawy z 13.06.2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U. z 2020 r. poz. 1114) – dalej u.g.o.o.o. za opakowanie uważa się: "część składową opakowania oraz złączony z opakowaniem element pomocniczy, spełniające funkcje opakowania, o których mowa w ust. 1, z tym że element pomocniczy przyczepiony bezpośrednio lub przymocowany do produktu uważa się za opakowanie, z wyłączeniem elementu stanowiącego integralną część produktu, który jest przeznaczony do wspólnego użycia lub usunięcia" oraz przykład takiego opakowania wskazany w rozporządzeniu Ministra Środowiska z 22 października 2013 r. w sprawie przykładowego wykazu wyrobów, które uznaje się albo nie uznaje się za opakowanie (Dz.U. z 2013 r. poz. 1274) tj. "przylepne etykiety przyczepione do innego wyrobu opakowaniowego" oraz ostatnio zmienioną definicję opakowania wielomateriałowego (art. 8 pkt 10 u.g.o.o.o.): "opakowanie wykonane co najmniej z dwóch warstw różnych materiałów, które nie mogą być ręcznie oddzielone i które tworzą integralną całość, która składa się z pojemnika wewnętrznego i obudowy zewnętrznej oraz którą napełnia się, przechowuje, transportuje i opróżnia w takiej formie" -

Czy wyroby wielomateriałowe nieskładające się z pojemnika i obudowy - np. etykiety samoprzylepne składające się z papieru i tworzywa sztucznego należy uznać za opakowania wielomateriałowe?

Czy pojemniki typu DPPL (paleto-pojemniki typu Mauser) należy uznać za opakowania wielomateriałowe?

Poprzednia wersja definicji opakowań wielomateriałowych mówiła o niemożliwości rozdzielenia "ręcznie lub za pomocą prostych metod mechanicznych".

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX