Czy energia wyprodukowana przez spółkę i przeznaczona na potrzeby najemców , powinna być opodatkowana podatkiem akcyzowym w opisanych okolicznościach?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kamiński Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 29 czerwca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pytanie dotyczy podatku akcyzowego. Spółka XY posiada farmę fotowoltaiczną o mocy powyżej 1MW w związku z tym jest zarejestrowana w CRPA oraz posiada koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej. Energia będzie zasilać wszystkie budynki znajdujące się na terenie zakładu produkcyjnego. W przypadku nadwyżki wyprodukowanej energii będzie ona sprzedawana do zakładu energetycznego, natomiast w przypadku niedoboru - energia będzie od niego zakupiona. W ostatnim przypadku Spółka nie jest w stanie rozróżnić źródła pochodzenia energii (ta sam sieć zakładowa). Spółka wynajmuje część swoich powierzchni (magazyny, lokale usługowe) innym podmiotom (nie posiadającym koncesji). Do momentu uruchomienia farmy energia wykorzystywana przez najemców rozliczana była na podstawie rzeczywistego zużycia i refaktury kosztów od dostawcy energii.

Jak powinna być rozliczana taka energia (najem) po uruchomieniu farmy i otrzymaniu koncesji na wytwarzanie pod kątem podatku akcyzowego? Czy należy uznać, że jest to sprzedaż energii do odbiorcy końcowego? Na jakiej podstawie powinna być skalkulowana cena energii? Spółka w innej lokalizacji wynajmuje na własne potrzeby lokal biurowy, w którym znajduje się siedziba firmy (inne województwo). Oprócz faktur za czynsz otrzymuje również refaktury kosztów energii od wynajmującego na podstawie faktycznego zużycia. Jak w takim przypadku powinna być rozliczana energia pod kątem podatku akcyzowego? Kto powinien być płatnikiem? Który Urząd Celno - Skarbowy będzie właściwy dla rozliczania podatku akcyzowego - ze względu na siedzibę czy miejsce instalacji farmy FV?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX