Czy emisję gazów i pyłów z pochodni w przypadku, gdy płomień wykracza poza pochodnię, należy traktować jako emisję zorganizowaną, czy niezorganizowaną?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 14 marca 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Na etapie przeprowadzania testów złożowych na obecność węglowodorów (podczas prowadzenia poszukiwawczych prac wiertniczych), wydobywający się gaz ziemny jest zutylizowany w procesie spalania w pochodni (w tzw. flarze). Pochodnia jest instalacją przeznaczoną do okresowego odprowadzania gazów o parametrach niehandlowych, spalanych u jej wylotu przy swobodnym dostępie powietrza. U wylotu komina powstaje charakterystyczny płomień. Pochodnia o wysokości ok. 20 m i średnicy 0,2 m jest zlokalizowana na obszarze wiertni. Głównym składnikiem spalanego gazu jest metan (niecałe 98%) oraz etan, propan, butan (ok. 1%), azot (ok. 1%). Czas trwania testów złożowych (spalanie gazu) wynosi około dwóch miesięcy.

Czy emisję gazów i pyłów z pochodni, gdzie spalanie gazu następuje na wylocie komina, należy traktować jako emisję zorganizowaną, czy niezorganizowaną?

Czy należy wyznaczyć emisje poszczególnych zanieczyszczeń i uwzględnić je podczas modelowania zanieczyszczeń do powietrza, na potrzeby uzyskania decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia polegającego na poszukiwaniu i rozpoznaniu złóż gazu ziemnego i ropy naftowej?

Jak wyznaczyć emisję?

Jakie parametry emitora należy przyjąć (np. prędkość gazów)?

Jakie wskaźniki przyjąć dla procesów spalania gazu z pochodni o przepływie gazu np. 1800 m3 na godzinę (brak informacji odnośnie nominalnej mocy cieplnej)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX