Czy ekwiwalent za wyszkolenie zawodnika lub opłata transferowa za zmianę przynależności klubowej podlegają zwolnieniu z VAT?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 8 marca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Wnioskodawca jest klubem sportowym działającym jako spółka akcyjna będąca czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W związku z prowadzeniem działalności spółka dokonuje transferów zawodników. W zależności od tego czy zawodnika wiąże z klubem aktualny kontrakt oraz w jakim jest wieku, klubowi odstępującemu przysługuje na podstawie przepisów PZPN opłata ryczałtowa, ekwiwalent za wyszkolenie zawodnika lub opłata transferowa za zmianę przynależności klubowej. Spółka wystawia fakturę VAT dla klubu pozyskującego zawodnika na powyższe opłaty. Dotychczas wiele publikacji przyjmowało stanowisko, że otrzymana przez klub sportowy należność za wyszkolenie zawodnika (ekwiwalent) jest zwolniona z podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT, jeżeli świadczone przez klub usługi są usługami ściśle związanymi ze sportem i o ile otrzymane środki będą przeznaczone na działalność statutową klubu. W styczniu 2019 r. pojawiła się uchwała nr I/9 PZPN w sprawie opłaty ryczałtowej dla klubu odstępującego. Zgodnie z art. 2 ust. 2., w sytuacji, gdy klub odstępujący jest płatnikiem podatku VAT, do opłaty ryczałtowej należy doliczyć wartość należnego podatku VAT wg stawki podstawowej.

Czy w związku z powyższym o doliczeniu podatku VAT i o powiększeniu opłaty o aktualnie obowiązującą stawkę podatku decyduje status podatkowy klubu odstępującego (czy jest on podatnikiem VAT)?

Co prawda uchwała odnosi się bezpośrednio do opłaty ryczałtowej, jednakże opłata za ekwiwalent za zawodnika i transfer są ze sobą ściśle związane.

Czy wszystkie te opłaty podlegają podatkowi VAT, jeżeli klub jest podatnikiem podatku od towarów i usług?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX