Czy ekwiwalent można wyliczyć opierając się na godzinach pracy, czy na dniach?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Nowacka Izabela
Odpowiedzi udzielono: 20 sierpnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Aby wyliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop w jednej z odpowiedzi jest informacja ,,Oznacza to, że jeśli w okresie 3 miesięcy pracownik wykonywał pracę w niektóre dni wolne np. soboty, to tych dni nie należy brać pod uwagę przy dopełnieniu podstawy ekwiwalentu. Do kalkulacji przyjmuje się więc: - liczbę dni faktycznie przepracowanych w ramach obowiązkowego nominału (bez przepracowanych dni wolnych) - liczbę dni, które pracownik przepracowałby normalnie, gdyby nie absencje np. urlopowe, chorobowe''.

Załóżmy, że pracownik powinien przepracować 21 dni, tj. 168 godzin w ramach podstawowego systemu czasu pracy a przepracował 220 godzin z nadgodzinami. Rzeczywiście pracował 16 dni. Pracował w sobotę, ale dodatkowo napisał oświadczenie na podstawie art. 151 § 2 par 1 k.p., iż wnosi o udzielenie czasu wolnego w zamian za przepracowane godziny pracy w tym dniu (np. poniedziałek miał wolny i napisał oświadczenie o zamianie za przepracowana sobotę).

Czy te sobotę wliczać do liczby dni faktycznie przepracowanych, gdyż była za poniedziałek, czy nie należy jej przyjmować do kalkulacji?

Czy ekwiwalent można wyliczyć opierając się na godzinach pracy a nie dniach?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX