Czy dzierżawca terenu gminnego może ograniczyć korzystanie z niej innym sąsiadom, gdy to jest jedyna droga dojazdowa do ich posesji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bursztynowicz Michał
Odpowiedzi udzielono: 23 czerwca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy dzierżawca terenu gminnego (drogi wewnętrznej) może ograniczyć korzystanie z niej innym sąsiadom, gdy to jest jedyna droga dojazdowa do ich posesji?

I czy gmina w ogóle może wydzierżawić taki grunt dla tylko części sąsiadujących z daną drogą posesji, bez zapisu w umowie o umożliwieniu innym użytkownikom dostępu do tej drogi przez dzierżawcę?

Czy gmina może wydzierżawić drogę z uszkodzoną nawierzchnią i potem żądać od dzierżawców jej naprawy, jeśli bez tych działań nie będzie ona mogła być użytkowana?

Do kilku posesji prowadzi droga wewnętrzna należąca do gminy. Jest to odnoga od głównej ulicy do pobliskich budynków. Ten ślepy odcinek drogi wewnętrznej ma ok. 50 m długości i od niego rozchodzą się już wjazdy do poszczególnych budynków. Wjazd na drogę wewnętrzną był przez ponad 15 lat regulowany szlabanem postawionym (jak się okazało samowolnie) przez wszystkich ówczesnych właścicieli posesji. Dzięki temu udało się uporządkować teren wewnętrzny i ograniczyć dzikie parkowanie osób postronnych, które wcześniej często parkując beztrosko, blokowały przejazd i dostęp do wielu nieruchomości. Gmina jednak wydała zarządzenie, że przedmiotowy szlaban należy usunąć. Część z sąsiadów chce go zachować, ale jak się okazało, do tego muszą wydzierżawić od gminy ten teren. Inni są jednak zdania, że szlaban nie jest już potrzebny i można zrezygnować z ponoszenia takich kosztów. Dodatkowym argumentem przeciwko dzierżawie tej drogi jest dla nich fakt, że przedmiotowa droga ma zapadliska i uszkodzoną nawierzchnię z kostki betonowej. Boją się, że po wydzierżawieniu tej drogi okaże się, że niezbędny będzie jej remont, a na to będą musieli sami wyłożyć pieniądze.

Czy osoby, które nie chcą dzierżawić terenu powinny w gminie (profilaktycznie) złożyć jakieś zawiadomienie lub protest, aby potem nie dochodzić swoich spraw w sądzie?

Czy w umowie dzierżawy można zawrzeć postanowienie, aby koszty ewentualnej naprawy nawierzchni przedmiotowej drogi były zaliczone w poczet kosztów dzierżawy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX