Czy dzierżawca gruntu, na którym znajduje się pawilon handlowy, jest podatnikiem podatku od nieruchomości w odniesieniu do zlokalizowanego przy tym pawilonie parkingu, na którego urządzenie dzierżawca poniósł nakłady?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sanakiewicz Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 18 lutego 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Społem PSS wybudowała z własnych środków pawilon handlowy (na sklep spożywczy) na gruncie należącym do Spółdzielni Mieszkaniowej na podstawie umowy, która gwarantowała Społem PSS dzierżawę gruntu na kolejne 30 lat i obecnie płaci do Spółdzielni Mieszkaniowej za dzierżawę gruntu wraz z podatkiem od nieruchomości za grunt, którym Spółdzielnia Mieszkaniowa obciąża Społem PSS. Społem PSS płaci do Gminy podatek od nieruchomości od powierzchni użytkowej pawilonu. Pawilon znajduje się w środku osiedla mieszkaniowego, wielorodzinnego. Istniała konieczność wykonania parkingu przy pawilonie. Społem PSS wybudowało go na gruncie należącym do Spółdzielni Mieszkaniowej. Korzystają z niego okoliczni mieszkańcy wszystkich bloków a zarazem klienci pawilonu. Społem PSS przyjęła do środków trwałych parking w wartości poniesionych nakładów na jego budowę tj. jako inwestycje w obcych środkach trwałych i dokonuje odpisów amortyzacyjnych.

Kto i od jakiej wartości zobowiązany jest płacić podatek od nieruchomości - od budowli - parkingu (2% wartości). Co jest do tego podstawą?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX