Czy działki A winien być uznany jako strona postępowania w przedmiocie uzyskania pozwolenia na budowę budynku na działce B, na której ustanowiona jest służebność?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Suchy Jonasz
Odpowiedzi udzielono: 6 lutego 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Działka budowlana A zabudowana jest budynkiem służby zdrowia, sąsiaduje ona z działką B, na której ustanowiona jest służebność gruntowa na rzecz każdoczesnych właścicieli działki A, polegająca na zapewnieniu miejsc parkingowych dla samochodów użytkowników stałych i korzystających z usług zdrowotnych w obiekcie na działce A. Służebność ta obejmować ma nie tylko same miejsca postojowe, ale również teren niezbędny do wykonywania manewrów przez samochody. Właściciel działki B pomimo ww. zapisów w KW nie zapewnił powyższego, ponadto uzyskał w marcu 2010 r. pozwolenie na budowę budynku na działce B zlokalizowanego 3 m od granicy z działką A (ściana bez okien). Budowa ww. obiektu przyczynia się do nasilenia stanu niewywiązania się z zapisów służebności gruntowej i powoduje uniemożliwiania z korzystania ze służebności gruntowej.

Czy wobec powyższego właściciel działki A winien być uznany przez starostę jako strona postępowania w przedmiocie uzyskania pozwolenia na budowę budynku na działce B?

W ocenie autora pytania tak, ponieważ zgodnie z treścią art. 3 pkt 20 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2020 r. poz. 1333) – dalej pr. bud. (treść obowiązująca w dacie wydania pozwolenia na budowę) przez pojęcie obszaru oddziaływania obiektu należy rozumieć teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu tego terenu. Do przepisów odrębnych w rozumieniu art. 3 pkt 20 pr. bud. należą wszelkie przepisy odrębne, w tym rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2019 r. poz. 1065), przepisy z zakresu ochrony środowiska, przepisy przeciwpożarowe, a także przepisy prawa cywilnego w zakresie ochrony prawa własności.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX