Czy dwz dołączoną do wniosku należy traktować jako skonsumowaną, a zgodnie z art. 65 ust. 1 pkt 1 u.p.z.p. jako wygasłą, czy nie ma to znaczenia w odniesieniu do pozwolenia wodnoprawnego na przebudowę rowu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 23 września 2023 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 5 maja 2022 r.

PYTANIE

Do organu właściwego do spraw udzielania pozwoleń wodnoprawnych wpłynął wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na przebudowę urządzenia wodnego tj. rowu, do którego zgodnie z art. 407 ust. 2 pkt 3 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2021 r. poz. 2233) – dalej pr.wod. dołączono decyzję o warunkach zabudowy dotyczącą inwestycji polegającej na budowie budynków jednorodzinnych na terenie jednej nieruchomości. W treści ww. decyzji o warunkach zabudowy istnieje zapis odnośnie lokalizacji ww. rowu, nie określono tam jednak żadnych warunków odnośnie przebudowy rowu, poza zapisem o zakazie jego niszczenia i uszkadzania. Od momentu wydania ww. decyzji o warunkach zabudowy do dnia złożenia wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego nieruchomość objęta inwestycją uległa podziałowi na mniejsze działki (na trzech z nich jest rów). Istnieje prawdopodobieństwo, że warunki zabudowy ustalone w ww. decyzji zostały już skonsumowane przez Wnioskodawcę na potrzeby uzyskania pozwolenia na budowę na części planowanej inwestycji. Przebudowa rowu, którą obejmuje wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego dotyczy nieruchomości, na których ma być realizowana pozostała część inwestycji, na którą nie uzyskano dotychczas pozwolenia na budowę. Z informacji zgormadzonych w sprawie wynika, iż ww. decyzja o warunkach zabudowy nie była przeniesiona na inne podmioty, zatem warunki zabudowy zostały "w części" skonsumowane przez podmiot, który złożył wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego.

Czy decyzję o warunkach zabudowy dołączoną do wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego należy traktować jako skonsumowaną, a zgodnie z art. 65 ust. 1 pkt 1 ustawy z 7 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2022 r. poz. 503) - dalej u.p.z.p. jako wygasłą, czy nie ma to znaczenia w odniesieniu do pozwolenia wodnoprawnego na przebudowę rowu (która sama w sobie nie wymaga decyzji o warunkach zabudowy)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX