Nowość Czy duchowny sprawującej opiekę duszpasterską w szpitalu jest osobą uprawnioną do wglądu do dokumentacji medycznej pacjenta?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kaczorowska-Kossowska Iwona
Odpowiedzi udzielono: 23 kwietnia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 36 u.p.p., pacjent przebywający w podmiocie leczniczym wykonującym działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej ma prawo do opieki duszpasterskiej. Zgodnie z art. 37 u.p.p. w sytuacji pogorszenia się stanu zdrowia lub zagrożenia życia podmiot, ww. jest obowiązany umożliwić pacjentowi kontakt z duchownym jego wyznania.

Czy obowiązek o jakim mowa w art. 37 u.p.p. oraz prawo o jakim mowa w art. 36 u.p.p. czynią z osób sprawujących opiekę duszpasterską w jednostce osoby uprawnione do wglądu do dokumentacji medycznej pacjenta - uwaga - jednak w sytuacji, kiedy mamy do czynienia ze stanem zdrowia o jakim mowa w art. 37 u.p.p. - a nie z wyraźny żądaniem pacjenta objęcia go opieką duszpasterską?

Jak ma zachować się jednostka, kiedy osoba sprawująca opiekę duszpasterską wnioskuje o przekazywanie jej informacji, względem których pacjentów zachodzi sytuacja, "pogorszenia się stanu zdrowia" lub "zagrożenia życia", po to aby mogła sprawować opiekę duszpasterską?

Czy podmiot może takich informacji udzielać, bez wyraźnej decyzji pacjenta, który w takiej sytuacji się znalazł?

Czy może wystarczy tylko dorozumiana zgoda pacjenta, np. wynikająca z tego iż pobierał sakramenty w jednostce, albo uczestniczył w mszach, jednak zmiana jego stanu zdrowia nastąpiła nagle, znalazł się w sytuacji zagrażającej życiu?

Czy wówczas można przekazać albo czy trzeba przekazać taką informację do osoby sprawującej opiekę duszpasterską?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX