Czy drenaż zewnętrzny opaskowy wokół budynku jest urządzeniem budowlanym czy urządzeniem wodnym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 15 października 2023 r.
Autor odpowiedzi: Pacholak Mariola
Odpowiedzi udzielono: 28 marca 2019 r.

PYTANIE

Inwestor zamierza wykonać zabezpieczenie budynku mieszkalnego jednorodzinnego przed wodami gruntowymi za pomocą drenażu zewnętrznego opaskowego wokół budynku. Wody z drenażu odprowadzane będą do zbiornika otwartego np. studni chłonnej lub alternatywnie do zbiornika szczelnego i wykorzystywane na potrzeby własne inwestora związane z użytkowaniem budynku.

Czy należy przyjąć, że taki drenaż jest urządzeniem budowlanym w świetle art. 3 pkt 9 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane – dalej pr. bud. związanym z obiektem budowlanym, zapewniającym możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, czyli częścią składową obiektu budowlanego w znaczeniu funkcjonalnym i na jego wykonanie konieczne jest jedynie uzyskanie pozwolenia na budowę?

Czy też należy przyjąć, że taki drenaż jest urządzeniem wodnym w rozumieniu art. 16 pkt 65 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne – dalej pr. wod. i na jego wykonanie konieczne jest uzyskanie jedynie zgody wodnoprawnej (pozwolenie lub zgłoszenie) i taki drenaż należy zakwalifikować jako odwodnienie obiektu budowlanego w myśl art. 394 ust. 1 pkt 7 pr. wod.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX