Czy dozwolone jest stosowanie nieoczyszczonych ścieków przemysłowych do nawadniania słomy na szczelnej posadzce, z której odcieki ujmowane są wpustami kanalizacyjnymi wiodącymi z powrotem do zbiornika i powtarzanie tego procesu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Antoniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 12 grudnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do szczelnego, otwartego zbiornika, za pośrednictwem kanalizacji wewnętrznej zakładu bez oczyszczenia (obieg zamknięty) trafiają: - wody opadowe i roztopowe odprowadzane z połaci dachowych, z szczelnych nawierzchni utwardzonych, szczelnego placu mieszania surowców, które ujmowane są wpustami kanalizacyjnymi, - odcieki z miejsc magazynowania odpadów (m.in. odcieki z roślinnej masy odpadowej), stanowiące ścieki przemysłowe, - ścieki przemysłowe powstałe na skutek czyszczenia szczelnych posadzek i dezynfekcji hal, - ścieki zebrane ze szczelnych, utwardzonych powierzchni, ujęte w wewnętrzną kanalizację, powstałe w wyniku zraszania słomy nieczyszczonymi ściekami przemysłowymi pobieranymi z wymienionego na górze zbiornika.

Czy dozwolone jest stosowanie nieoczyszczonych ścieków przemysłowych do nawadniania słomy posadowionej na szczelnej posadzce, z której odcieki ujmowane są wpustami kanalizacyjnymi wiodącymi z powrotem do zbiornika i stałe powtarzanie tego procesu?

Czy jeśli ścieki przemysłowe nie są wprowadzane do ziemi lub do wody (cały teren zakładu jest szczelny, a woda/ścieki są ujmowane, a następnie stosowane w obiegu zamkniętym) przepisy prawa wodnego w kontekście warunków, jakie ścieki powinny spełniać, by móc je wykorzystywać/odprowadzać nie mają większego zastosowania?

Czy wystarczy okresowo zlecać czyszczenie zbiornika uprawnionemu podmiotowi, który zagospodaruje powstałe na dnie zbiornika osady?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX