Czy doszło do zmiany obowiązującego w jednostce okresu rozliczeniowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 26 września 2023 r.
Autor odpowiedzi: Suchanowska Joanna
Odpowiedzi udzielono: 11 maja 2016 r.

PYTANIE

Do czasu wejścia w życie nowego regulaminu prac, praca w urzędzie (służba cywilna) odbywała się w systemie podstawowym w przyjętym okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż 8 tygodni. W styczniu 2016 r. pracodawca w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi dokonał zmian w regulaminie pracy, który to wszedł w życie po upływie 2 tygodni od wywieszenia na tablicy ogłoszeń w siedzibie urzędu (w dniu 18 stycznia 2016 r.), tj. od 2 lutego 2016 r., z zapisem m.in., że w urzędzie obowiązuje ruchomy czas pracy w systemie podstawowym w okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż 8 tygodni, Do czasu wejścia w życie nowego regulaminu pracy okres rozliczeniowy obejmował okres (nie dłuższy niż 8-tygodni) czyli od 10 grudnia 2015 r. do 3 lutego 2016 r.

Jaki powinien być prawidłowy nowy okres rozliczeniowy po wejściu w życie nowego regulaminu pracy (tj. od 2 lutego 2016 r.)?

Czy pomimo wejścia w życie nowego regulaminu pracy, kiedy tak naprawdę pozostaje niezmieniony okres rozliczeniowy (przyjęty okres rozliczeniowy nie dłuższy niż 8-tygodni) nie należy zmieniać i winien obejmować kolejny okres rozliczeniowy, tj. licząc dalej od 4 lutego 2016 r. do 30 marca 2016 r. czy też od 2 lutego 2016 r. do 28 marca 2016 r.?

Jak postąpić we wskazanym przypadku, jaki okres do rozliczenia jest prawidłowy, od którego dnia należy liczyć następny okres rozliczeniowy przy zmianie regulaminu pracy?

Czy jeśli w urzędzie (służba cywilna) jest przyjęty okres rozliczeniowy nie dłuższy niż 8 tygodni (zapis w regulaminie pracy), należy wziąć pod uwagę ten 8-tygodniowy okres rozliczeniowy, czy można stosować 1-miesięczny okres rozliczeniowy (rozliczać pracownika z czasu pracy miesięcznie)?

Czy można skrócić ten okres rozliczeniowy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX