Czy doraźne zabezpieczenie w postaci sorbentu oleju będzie odpowiednim działaniem w momencie wycieku substancji oleistych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 18 lipca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Klimatu z 11.09.2020 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów (Dz.U. z 2020 r. poz. 1742) - dalej r.w.m.o. miejsca magazynowania odpadów powinny spełniać wymagania określone w § 6 ust. 1 pkt 7 lit. b oraz pkt 8 r.w.m.o. dotyczące zabezpieczenia odpadów przed uwalnianiem się do gleby, wód powierzchniowych i podziemnych wycieków z odpadów. Wszystkie odpady niebezpieczne magazynowane są w pomieszczeniach zamkniętych i jedynie w odniesieniu do odpadów filtrów zawierających substancje niebezpieczne (olej) i zużytego czyściwa (15 02 02*) takie wycieki mogą wystąpić, ale w przypadku mechanicznego uszkodzenia opakowania, w którym są gromadzone (big-bagi, worki PE).

Czy w takim przypadku, gdzie odpady nie są narażone na bezpośredni wpływ warunków atmosferycznych i są magazynowane pod wiatą zadaszoną i zamkniętą, ponadto przetrzymywane w workach polietylenowych plus opakowanie typu big – bag, jest konieczność dostosowania miejsca magazynowego zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 7 lit. b r.w.m.o.?

Czy doraźne zabezpieczenie w postaci sorbentu oleju będzie odpowiednim działaniem w momencie wycieku substancji oleistych?

Magazyn nie posiada sieci kanalizacyjnej. Zamontowany jest na placu magazynowym.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX