Czy dopuszczalne jest sprostowanie wydanego postanowienia określającego formę i wysokość zabezpieczenia roszczeń oraz zezwolenia na zbieranie odpadów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Krudysz Marcin
Odpowiedzi udzielono: 5 lipca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Starosta wydał zezwolenie na zbieranie odpadów. Wnioskodawca wskazał dla jednego z kodów odpadów maksymalną masę magazynowanych odpadów w tym samym czasie w ilości 21 Mg/rok. W wyniku omyłki zarówno w postanowieniu ustanawiającym zabezpieczenie roszczeń, jak i w późniejszej decyzji wpisana została błędna ilość 12 Mg/rok (czeski błąd). W oparciu o tę błędną wartość wyliczono w postanowieniu wysokość zabezpieczenia roszczeń. Adresat zezwolenia zauważył błąd dopiero po roku - decyzja jest ostateczna i wniósł o sprostowanie oczywistej omyłki w decyzji (zezwoleniu). Teoretycznie jest możliwość sprostowania oczywistej omyłki w decyzji w trybie art. 113 ustawy z 14.06.1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2021 r. poz. 735) - dalej k.p.a., ale takie sprostowanie omyłki powinno obejmować zarówno wcześniejsze postanowienie. Sprostowanie w postanowieniu ilości odpadów (z 12 na 21 Mg/r.) będzie miało automatycznie wpływ na wysokość ustalonego zabezpieczenia roszczeń (wzrost kwoty - na co godzi się wnioskodawca, bo w zasadzie zainteresowany był i jest uzyskaniem zezwolenia obejmującego magazynowanie 21 Mg odpadów), co już nie jest oczywistą omyłką, ale konkretnym rozstrzygnięciem postanowienia.

Czy w trybie art. 113 k.p.a. dopuszczalne może być takie sprostowanie?

Czy powinna być zastosowana zmiana zezwolenia w trybie art. 155 k.p.a. i wtedy należy dokonać zmiany najpierw postanowienia, a potem decyzji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX