Czy dopuszczalne jest przetwarzanie przez organ podatkowy danych osobowych podatnika, np. dotyczących jego stanu zdrowia, jeżeli właśnie ze względu na stan zdrowia podatnik wywodzi istnienie ważnego interesu w zastosowaniu wobec niego ulgi w trybie art. 67a Ordynacji podatkowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 16 maja 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnik składa do wójta gminy wniosek o umorzenie podatku. Wójt gminy na podstawie art. 67a może udzielić ulgi bądź umorzenia. Zgodnie z artykułem 67a § 1. Organ podatkowy, na wniosek podatnika, z zastrzeżeniem art. 67b, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może: 1) odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty; 2) odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek; 3) umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną; § 2. Umorzenie zaległości podatkowej powoduje również umorzenie odsetek za zwłokę w całości lub w takiej części, w jakiej została umorzona zaległość podatkowa. Przepis ten wskazuje na ważny interes podatnika, ale tak naprawdę nie wyjaśnia, co tym interesem jest. Pracownik merytoryczny, żeby udzielić umorzenia przyjmuje kserokopie faktur za leki, za energie elektryczną, za wodę, umowy z bankami w przypadku wzięcia kredytu, czy wypisy czy karty ze szpitala.

Czy przetwarzanie ww. dokumentów jest adekwatne do celu, czyli umorzenia?

Regionalna Izba Obrachunkowa podczas kontroli umorzeń udziela wójtowi nagany, jeżeli wójt nie udowodni, na jakiej podstawie i jaki materiał w sprawie został zebrany, że ulgi udzielił.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX